KDR
KARTA DUŻEJ RODZINY |
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.
Aktualne zniżki jakie oferuje ogólnopolska „Karta Dużej Rodziny” można sprawdzić pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie zmiana polegająca na możliwości przyznania Karty Dużej Rodziny rodzicom lub małżonkom rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.
Aby uzyskać „Kartę Dużej Rodziny” należy złożyć wniosek wraz z oświadczeniami w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście przy ul. Olsztyńskiej 3, pok. nr 10. Karty wydaje Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście na podstawie upoważnienia Burmistrza Dobrego Miasta lub na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/karta oraz https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi-karta-duzej-rodziny
Okazanie dokumentów przez wnioskodawcę nie jest wymagane w przypadku, gdy Ośrodek może bezpłatnie we własnym zakresie uzyskać dane niezbędne do ustalenia prawa do korzystania z programu za pomocą urządzeń teletransmisji danych.
Należy jednak wskazać, że organ może domagać się okazania innych dokumentów lub ich odpisów, jeżeli będzie to niezbędne w celu ustalenia uprawnienia do korzystania z Karty Dużej Rodziny (np. w przypadku cudzoziemca).
Z dniem 9 czerwca 2021 r. weszła w życie zmiana w wyświetlaniu Karty Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. Karta Dużej Rodziny w mObywatelu – inaczej mKDR – dostępna jest dla każdej dorosłej osoby, której przyznano prawo do KDR i posiadającej ważny polski dowód osobisty i każdego dziecka, któremu przyznano prawo do KDR i posiadającemu mLegitymację szkolną. Osoby, które nie posiadają polskiego dowodu osobistego oraz dzieci, które nie posiadają mLegitymacji szkolnej mogą korzystać z KDR w formie tradycyjnej – w postaci plastikowej Karty.
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w mObywatelu?
- Upewnij się, że Twoja dotychczasowa Karta jest ważna. Jeśli nie masz Karty Dużej Rodziny, złóż wniosek on-line na https://empatia.mpips.gov.pl/ lub w urzędzie miasta/gminy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku tradycyjna forma karty będzie do odbioru w urzędzie miasta/gminy, jednocześnie dając możliwość wyświetlania karty w aplikacji mObywatel. Możesz zrezygnować z wnioskowania o Kartę tradycyjną i korzystać wyłącznie z formy elektronicznej. Ewentualne domówienie Karty tradycyjnej będzie podlegać opłacie.
- Kolejnym krokiem jest pobranie bezpłatnej aplikacji mObywatel z Google Play lub App Store bądź jej aktualizacja do najnowszej wersji.
- Uruchom aplikację mObywatel.
- Na głównym ekranie aplikacji mObywatel wybierz Dodaj dokument (lub Dodaj swój pierwszy dokument – jeśli korzystasz z aplikacji pierwszy raz).
- Z listy dokumentów wybierz Karta Dużej Rodziny.
- Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz Dalej.
- Korzystasz z mObywatela po raz pierwszy?
- Tak: potwierdź swoje dane korzystając z Profilu Zaufanego lub innej metody identyfikacji.
- Nie: przejdź do kolejnego punktu.
- Sprawdź, czy Twoja Karta została wyświetlona prawidłowo.
Karta Dużej Rodziny w formie elektronicznej to:
- szybsza dostępność- już po wprowadzeniu pozytywnie rozpatrzonego wniosku i zamówieniu Kart przez pracownika SI KDR można korzystać z karty.
- wszystkie karty na jednym telefonie -możliwość wyświetlania nie tylko swojej Karty, ale również Karty pozostałych członków rodziny na jednym telefonie.
- aplikacja pozwala na przekierowanie użytkowników na portal Emp@tia, gdzie znajduje się mapa partnerów KDR wraz z lokalizacjami i opisem zniżek.
Wnioskowanie o Karty w formie elektronicznej i tradycyjnej nie wiąże się z ponoszeniem opłat.
W przypadku utraty Karty lub jej uszkodzenia, osoba uprawniona zobowiązana jest niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w formie pisemnej wraz z prośbą o wydanie duplikatu Karty. Wydanie duplikatu Karty podlega opłacie w wysokości 15,00 zł.